Мая Манолова: Имаше смисъл от натиска ми над КЕВР за цената на водата

Имаше смисъл от натиска, който оказах на КЕВР, защото в последното си решение са се съобразили с аргументите ми, че манипулират числата. Това заяви омбудсманът Мая Манолова в интервю за предаването „Тази сутрин“ по бТВ.
„Решението на КЕВР за повишаване на цената на водата е незаконно и това може да бъде доказано пред съд. В координация съм с главния прокурор Сотир Цацаров, а днес имам среща с ръководителя на Върховна административна прокуратура, за да му представя моя анализ и Прокуратурата да протестира тези решения. Всъщност имаше и смисъл от натиска, който оказах на КЕВР, защото макар и да отричаха, в последното решение са се съобразили с аргументите ми, че манипулират числа и по отношение на инфлацията са взели коректните цифри. По този начин в Ямбол вместо с 20% водата е увеличена със 17%, а във Враца вместо с 13% – с 11%. Наистина КЕВР си прави каквото си иска и използва еквилибристики, така че да осигури максимално висока пределна цена, за да могат ВиК дружествата да събират максимално пари от хората и да имат максимални печалби. Те са се съобразили за всичките 15 области, тъй като в доклада бяха взели информация от декември 2016 г., а в същото време в наредбата пише, че инфлацията, с която се увеличава цената на водата, трябва да се вземе от момента, в който е определена първата цена за ценовия период. И тъй като решенията са след месец септември, трябваше да се вземат числа от 1 октомври до 1 ноември, от 1 ноември до 1 декември и т.н. И в момента, в който са коригирали числата по начина, по който аз ги разобличих, в крайна сметка окончателното решение е паднало с по 3 пункта в тези 15 области“, каза още Манолова и посочи, че другият голям проблем е в нечестното използване на един друг критерий от страна на КЕВР – социалната поносимост към цената на водата.
„КЕВР има ангажимент да провери колко коректно са изготвени бизнес плановете, но според експерти там числата за оперативните разходи в бъдеше време са завишени. Това е числителят на формулата, който е завишен, а знаменателят – очакваните бъдещи фактурирани количества вода, е занижен. Моето твърдение е, че това трябва да бъде проверено чрез съдебна проверка. Трябва да се разбере защо КЕВР е взела данните от по-високото изследване на Националния статистически институт (НСИ) от средните месечни доходи на домакинствата. А разликата между двете изследвания е 100%. И твърдя, че ако бяха взети данните от по-ниското изследване на средно месечните доходи на домакинствата, което е официално обявено от НСИ, в три от областите изобщо нямаше да има увеличение на водата – Монтана, Кърджали и Силистра. Очаквам да коригират цената на водата надолу, така че поне хората от малките населени места, където има много ниски доходи, хората да не усещат толкова силно тази несправедливост“, каза омбудсманът.